Service- och närtrafik
Boka buss

Service- och närtrafik

Personer med särskilda behov får all hjälp som behövs av våra duktiga chaufförer! Vi utför Service- och närtrafik åt Kalmar Länstrafik och Kronobergs Länstrafik.

 

 

Kalmar Länstrafik

Nilsbuss utför service- och närtrafik på uppdrag av Kalmar Länstrafik i ett stort utspritt område över hela Kalmar län men främst i norra och södra delarna och vi är en av länets större entreprenörer.

Information och tidtabeller

För mer information och för att boka transport gå in på: www.kalmarlanstrafik.se

Kvarglömda saker

Kvarglömda saker på de transporter som Nilsbuss utför hämtas på den depå som är närmst den tur som du åkt med. Läs mer om kvarglömda saker här »

 

Trafikledare

Vimmerby

Nybro

Emmaboda

Mikael Karlsson Anki Nilsson Mia Karlbrand
Telefon: 0492-56 66 06 Telefon: 0481-76 43 43 Telefon: 0481-76 43 42
Email: mikael.karlsson@nilsbuss.se Email: anki.nilsson@nilsbuss.se Email: mia.karlbrand@nilsbuss.se

Västervik

 

 

Magnus Wainebro    
Telefon: 0492-56 66 09    
Email: magnus.wainebro@nilsbuss.se    

 

 

Kronobergs Länstrafik

Nilsbuss utför service- och närtrafik på uppdrag av Kronobergs Länstrafik främst i norra och mellersta delarna av länet och är en av länets större entreprenörer.

Information och tidtabeller

För mer information och för att boka transport gå in på: www.lanstrafikenkron.se

Kvarglömda saker

Kvarglömda saker på dessa linjer tas om hand av länstrafiken på Växjö Resecentrum.

Telefon: 0733-47 79 26
Email: hittegods@lanstrafikenkron.se
Öppettider: Vardagar 11.00-13.00

Trafikledare

Alstermo

Lessebo

Åseda

Magnus Arvidsson Jörgen Franzén Stefan Nilsson
Telefon: 0470-375 29 Telefon: 0470-375 28 Telefon: 0470-375 23
Email: magnus.arvidsson@nilsbuss.se Email: jorgen.franzen@nilsbuss.se Email: stefan.nilsson@nilsbuss.se
Miljösmart resande AAA Sveriges Bussföretag
Copyright Nilsbuss AB © 2021